آمارسازی در کابینه دوباره رونق گرفت/خطا یا بازی با آمار صادرات؟ اقتصاد کلان

آمارسازی در کابینه دوباره رونق گرفت/خطا یا بازی با آمار صادرات؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - آمارسازی‌ها در کابینه دوباره رونق گرفته است؛ این اولین باری نیست که آمار صادرات از سوی دولت دستکاری و عملکرد منفی در حوزه صادرات غیرنفتی، مثبت جلوه داده می‌شود.

آمارسازی در کابینه روحانی، انگار به یک رویه تبدیل شده است. سال 1395 بود که خبرگزاری مهر در گزارشی دقیق و مستند ، نسبت به دستکاری‌های آماری که در حوزه صادرات غیرنفتی رخ داده بود، هشدار داد؛ در واقع، در حالی دولت با افتخار از رشد صادرات غیرنفتی در 4 ماهه ابتدای سال 95 خبر داده بود که بررسی دقیق جداول گمرک در همان دوره، از کاهش 11 درصدی صادرات حکایت داشت.
اینک مستندات موجود، از آمارسازی در کابینه روحانی در حوزه صادرات غیرنفتی حکایت دارد. چالش بر سر آمارهای صادراتی و کم و کیف آن، چند وقتی است که از سوی بخش‌خصوصی و اتاق‌های بازرگانی مطرح می‌شود. در آخرین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی که کمتر از ده روز قبل برگزار شد هم، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با ادبیاتی تند، آمار اعلامی از سوی گمرک در حوزه صادرات غیرنفتی را زیرسوال برد و اعلام کرد که آمار صادرات غیرنفتی که از سوی دولت اعلام می‌شود، به هیچ عنوان واقعی نیست.
البته این بار، گفته فعالان اقتصادی با گزارشات رسمی و کارشناسی از مراجع معتبر پژوهشی نیز همراه شده است. دهم دیماه امسال بود که معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی که بر اساس داده های گمرک ایران اعلام شده بود، نکاتی را در خصوص کاهش شدید صادرات غیرنفتی و ارزش پایه صادراتی کالاها مطرح کرد؛ انتقادات مطرح شده در گزارش اتاق با رجوع به آمار رسمی گمرک کاملا مشهود بود به طوری که به دنبال افزایش غیرمنطقی میانگین قیمت واحد صادرات بدون نفت خام کشور در آبان ماه و رسیدن آن به 538 دلار در هر تن، رقم صادرات در آذرماه افت شدیدی داشته و به 160 دلار در هر تن رسیده است.
حال این نهاد پژوهشی می‌گوید که بعد از مشخص شدن این موضوع، گمرک در اقدامی به جای شفاف سازی و ارائه توضیحی در خصوص آمار مزبور، آمار ارزش صادرات در آبان ماه 1397 را تغییر داد (جدول 1)؛ به نحوی که بدون تغییر آمار تجمعی مقداری و ارزشی صادرات کشور در نه ماهه 1397، میانگین قیمت های صادراتی در آبان ماه به 347 دلار در هر تن و در آذرماه نیز از 160 دلار به 290 دلار در هر تن تغییر داده شد.
جدول 1- تغییرات آمار صادرات بدون نفت خام گمرک طی دو ماه آبان و آذر 1397

ماه
آمار گزارش شده گمرک در هفته اول دی ماه 1397
آمار گزارش شده گمرک در هفته دوم دی ماه 1397
تغییرات
میزان
(هزار تن)
ارزش
(میلیون تن)
میزان
(هزار تن)
ارزش
(میلیون تن)
میزان
(هزار تن)
ارزش
(میلیون تن)
آبان 1397
7971
4291
7970
2767
1-
1524-
آذر 1397
11670
1867
11671
3391
1
1524
تجمعی هشت ماه 1397
75270
31491
75269
29967
1-
1524-

بر این اساس، در صورت پذیرش موضوع درج آمار اشتباه و بیش برآورد ارزش صادرات در آبان ماه 1397، لازم است مواردی در اخبار گمرک و گزارشات سازمان توسعه تجارت کشور اصلاح شود. به این معنا که طبق خبر مورخ 12 آذر 1397 گمرک با تیتر خبری؛ «جزئیات تجارت خارجی کشور منتشر شد» رشد ارزشی صادرات در هشت ماهه 1397 معادل 13 درصد و مازاد تراز تجاری معادل 2 میلیارد دلار اعلام شده بود که با آمار جدید صادرات ماهیانه گمرک مربوط به نه ماهه نخست سال 1397، تفاوت قابل توجهی دارد؛ لذا لازم است خبر مذکور به صورت رشد 7.5 درصدی (به جای 13 درصدی) و تراز تجاری 418 هزار دلاری (به جای 2 میلیارد دلاری) اصلاح شود.
از سوی دیگر، در گزارش سازمان توسعه تجارت مربوط به هشت ماهه سال 1397، وفق جدول (2) برگرفته شده از سایت این سازمان، همچنان ارزش صادرات هشت ماهه، معادل 31.5 میلیارد دلار درج شده که بهتر بود گمرک بعد از تغییر آمار آبان ماه! و کاهش ارزش صادرات هشت ماهه، موضوع را به سازمان توسعه تجارت هم منعکس می کرد تا آمار این سازمان هم به 29.9 میلیارد دلار تغییر یابد.
جدول 2- آمار تجارت هشت ماهه 1397-1396

ارزش هشت ماهه 97 (میلیون دلار)
ارزش هشت ماهه 96 (میلیون دلار)
درصد تغییرات
صادرات غیر نفتی (کالا و میعانات گازی)
31491
27877
13
صادرات غیر نفتی (بدون میعانات گازی)
28715
23418
23
واردات کالا
29549
34376
14-
تجارت کل
61040
62253
2-
تراز تجاری (با احتساب میعانات گازی)
1942
6499-
130
بر این اساس، در مجموع به نظر می رسد تردید و شبهات در آمار اقتصادی کشور به آمار گمرک هم سرایت کرده و احتمال نفوذ صلاحدیدها، ارائه تصویر واقعی از اقتصاد کشور را خدشه دار نموده است. حال باید منتظر ماند و دید که گمرک جمهوری اسلامی ایران، چه توضیحاتی را در حوزه دستکاری‌های آماری ارایه می‌دهد؛ به خصوص اینکه اکنون دیگر رسانه‌ها به تنهایی مدعی آمار خلاف واقع دولت در حوزه صادرات غیرنفتی نیستند، بلکه معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران که همواره به دور از دید سیاسی، اقدام به تهیه گزارش‌های کارشناسی می‌کند، این ادعا را دارد که گمرک، آمارسازی را در دستور کار خود قرار داده تا آمار صادرات غیرنفتی کشور را مثبت جلوه دهد.
این در حالی است که بسیاری از کارشناسان می‌گویند که آمار، میراث بین نسلی است و نباید به این راحتی‌ها دستخوش تغییر شود؛ اعداد و ارقامی که نباید به بهانه کم و زیاد جلوه دادن عملکرد یک دولت، آن را از واقعیت دور و به نفع خود، تفسیر کرد. حال اما در دولت حسن روحانی، به نظر می رسد برخی آمار این گونه تفسیر می‌شوند. گاه یک متغیر در درون آن وارد شده و آن را به سمت مثبت جلوه دادن عملکرد هل می‌دهد، گاه همان متغیر به یک متغیر مزاحم تبدیل شده و به راحتی از آمار حذف می‌شود .
هر چه باشد، صادرات غیرنفتی، اکنون این گونه حال و هوایی دارد؛ حال و هوایی که حتی بخش‌خصوصی و فعالان اقتصادی هم نمی‌توانند به راحتی از کنار آن عبور کنند و این میراث بین‌نسلی را تنها به خاطر مثبت جلوه دادن عملکرد گروه یا عده‌ای، نادیده بگیرند.
اکنون فعالان اقتصادی می‌گویند دولت حسن روحانی، به نوعی دارد آمارسازی می‌کند، آن هم در مورد صادرات غیرنفتی که پس از نفت تکیه گاه بزرگ درآمد دولت و محور سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است .ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

صدور2900پروانه ساختمانی در پایتخت/ساخت21هزار واحد مسکونی

بسترهای لازم برای حرکت به سوی بانک‌داری باز

تحقیق و تفحص از بانک شهر به تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس رسید

ابتکار عمل کویت برای تاسیس صندوق سرمایه گذاری عربی

همت مردم موجب گذر از بحران‌های ایجاد شده از سوی آمریکا خواهد شد

رسانه‌ها، پیشرفت‌های 40 ساله ملت و دولت را به نمایش بگذارند/ تسریع در روند تصویب لایحه واگذاری سهام عدالت

رسانه ها تلاش 40 ساله ملت و دولت را نمایش دهند

بی‌اطلاعی وزیر اقتصاد از ممنوع‌الخروجی رئیس سازمان خصوصی‌سازی

پوری حسینی ممنوع‌الخروج نیست/فرداهیات واگذاری تشکیل می‌شود

اعتبارات نهاد ریاست جمهوری چقدر افزایش یافته است؟

باید تاب آوری اقتصادی را افزایش دهیم/به ایثار نیاز داریم

تسهیلات ارزان‌قیمت بانک‌پاسارگاد، ویژه‌ فعالان اقتصادی دارای سپرده‌ کوتاه‌مدت و جاری

55درصد بودجه شرکت‌های دولتی سهم شرکت ملی نفت و پالایش و پخش است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/30

واکنش وزیر صنعت به تغییر مدیرعامل سایپا/ رحمانی: پیشنهاد توقف تولید پراید را ندادم

بورس افت کرد

موافقان و مخالفان افزایش وام مسکن

«پوری‌حسینی» ممنوع‌الخروج شد?

وزیر صمت: به یکی از خودروسازها گفتم پراید تولید نکن برو سراغ محصول دیگر

آتش‌نشانی به گروه مشاغل سخت و زیان‌آور اضافه شد

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک گردشگری
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • بانک آینده