آیت‌الله مکارم شیرازی: خصوصی‌سازی در ایران به یک شعار تبدیل‌ شده است بورس

آیت‌الله مکارم شیرازی: خصوصی‌سازی در ایران به یک شعار تبدیل‌ شده است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - گروه استان‌ها ـ مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه خصوصی‌سازی در ایران به یک شعار تبدیل‌شده است، گفت: در کشور نیازمند انقلاب اقتصادی هستیم تا مشکلات را ریشه‌ای حل کنیم.

- اخبار استانها -
به گزارش فصل اقتصاد از قم ، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، در پاسخ به شبهه‌ای که درباره یکی از فتاوا در برخی از سایت‌ها آمده است، اظهار داشت: درباره فتوایی در باب رضاء بعضی از سایت‌ها متعرض شده و حملاتی کرده‌اند، اینکه اگر مادربزرگ بچه‌ای به آن بچه شیر دهد، مادر اصلی این بچه برای همیشه در آن خانه نامحرم می‌شود.
وی افزود: یا می‌گویند زن و مردی می‌خواستند به مکه بروند و مادربزرگ به آن بچه شیر داده و بعد از بازگشت به او گفته‌اند که مادر اصلی این بچه حرام ابدی شده است، اما ما در این زمینه مطالعه زیادی کرده‌ایم و در این مطالعه به این نتیجه رسیده‌ایم که ادله کافی برای حرمت ابدی نداریم، گناه کسی را ما به گردن نمی‌گیریم، مطالعه می‌کنیم و اگر راه داد فتوا به آن می‌دهیم.
مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: بسیاری از فتوایای مشهور سرچشمه‌اش غالباً احتیاط بوده و برخی جاها نباید از فتوایای مشهور احتیاط کرد، البته این فتوا تازه نبوده و در فتوایای جدید هم ظاهراً این مسئله بیان‌شده است.
وی در ادامه با نقل روایتی از پیامبر اکرم(ص) اظهار داشت: بر اساس این روایت، کسی که اقتصاد میانه‌روی داشته باشد هرگز فقیر نمی‌شود، این روایت دارای معنای روشنی بوده و اقتصاد به معنای میانه‌روی است.
آیت‌الله مکارم‌شیرازی افزود: انسان مؤمنی همیشه باید یک تعادلی را در زندگی خود در نظر بگیرد، اما مشکل زمانی به وجود می‌آید که هزینه‌ها را زیاد کرده و مقروض می‌شود، در حالی‌ که اگر هزینه‌ها را با درآمدها هماهنگ می‌کرد دچار دردسر نمی‌شد.
استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان چرایی پیچیده شدن اقتصاد ایران گفت: دلیل این مسئله این بوده که ما هر چه درآمد داریم در بخش دولتی هزینه می‌شود، افراد مطلع نقل کرده‌اند ژاپن 120 میلیون نفر دارد اما کارمندان آن 300 هزار نفر هستند اما در ایران با جمعیت 80 میلیونی بیش از 2 میلیون کارمند داریم.
آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: اگر بخواهیم حقوق‌بگیران را کم کنیم باز مشکل به وجود می‌آید چراکه این افراد بازنشسته حقوق می‌خواهند، تنها راه این است که تولید را بالابرده و افراد را به بخش تولید سوق دهیم، در بخش‌های دولتی هزینه‌ها بیشتر از درآمدها است، اما وقتی خصوصی‌سازی کنیم این مشکل حل می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه خصوصی‌سازی در کشور به یک شعار تبدیل‌شده است، تصریح کرد: مشکل، مشکل تولید است و مشکل تولید هم این بوده که سرمایه کافی نداریم و هر چه داریم را خرج حقوق می‌کنیم و هر چه جلو می‌رویم به‌جایی نمی‌رسیم.
مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه در کشور نیازمند انقلاب اقتصادی هستیم، خاطرنشان کرد: ما انقلاب سیاسی و فرهنگی داشته‌ایم اما در زمینه اقتصادی کاری نکرده‌ایم درنتیجه در کشور نیازمند انقلاب اقتصادی هستیم تا مشکلات را به ریشه‌ای حل کنیم.
آیت‌الله مکارم شیرازی ریشه اصلی حل مشکلات اقتصادی کشور را تولید دانست و گفت: امیدوار باید بود و با ناامیدی کار به‌جایی نمی‌رسد، حقوق را تعدیل کرده و گاهی خبر از حقوق‌هایی می‌دهند که انسان وحشت می‌کند که در اینجا جای بیان آن نیست.
انتهای پیام/شارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رشد 5.64 درصدی شاخص بورس در آخرین هفته پارسال

در آخرین روز معاملاتی بورس در سال 97 چه گذشت؟

احضار پوری حسینی به دادسرای اردبیل به اتهام بدهی 140میلیارد ریالی بابت خرید مجتمع گوشت اردبیل

خداحافظی شاخص بورس با سال 1397 در ارتفاع 178 هزار واحد

یک شرکت شیمیایی به جمع لی لی پوتی‌های فرابورس اضافه شد

بررسی مزایای عرضه محصولات کشاورزی به بورس کالا

امروز آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی دولت در سالجاری

نماد یک شرکت سرمایه‌گذاری در بورس درج شد

مروری بر بازار سرمایه در سال 97

شاخص بورس 1397 واحد رشد کرد

دلایل رشد شاخص در روزهای پایانی سال

عرضه اولیه سهام یک شرکت تولید گوشت مرغ، فردا در فرابورس

اجازه دهیم بورس کالا راه خود را برود

شاخص بورس 2009 واحد رشد کرد

بزرگان بورس معرفی شدند

گام 1000 میلیاردتومانی تامین سرمایه تمدن؛ توسعه پروژه های پتروشیمی ایران

عرضه اولیه سهام یک شرکت ساختمانی روز دوشنبه در فرابورس

رشد 6289 واحدی شاخص بورس در هفته گذشته

بزرگ‌ترین تولیدکننده پلی پروپیلن کشور در بورس تهران درج شد

فاینکس 2019 ؛ اولین نشست ویژه اقتصادی سال 98

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری