محورهای تفحص از شرکت ملی مس؛ از 19 طرح توسعه‌ای نیمه تمام تا خرید محدوده‌های معدنی بی ارزش گفتگو

محورهای تفحص از شرکت ملی مس؛ از 19 طرح توسعه‌ای نیمه تمام تا خرید محدوده‌های معدنی بی ارزش

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رییس هیات تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی مس ایران محورهای مختلف این تفحص از جمله خرید محدوده‌های معدنی بی ارزش، ابهام در محل هزینه کمک‌های بلاعوض و به کارگیری نیروهای بازنشسته در شرکت مس را تشریح کرد.

داریوش اسماعیلی رییس هیات تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی مس ایران در تشریح نشست امروز(18 دی ماه) کمیسیون متبوعش، گفت : گزارش نهایی هیات تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی مس ایران بررسی شد اما از آنجا که بررسی برخی موارد آن ناتمام ماند مقرر شد در هفته آینده پس از رای‌گیری در کمیسیون به صحن علنی ارجاع شود.
19 طرح توسعه ای در شرکت ملی مس ایران از سال 90 نیمه تمام مانده است
نماینده مردم سروستان، کوار و خرامه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش نهایی هیات تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی مس ایران 6 محور دارد، افزود: این شرکت حدود 38 طرح توسعه‌ای دارد که 19 طرح پس از سال 90 به صورت نیمه تمام رها شد. در تحقیق و تفحص علت نیمه تکمیل ماندن طرح‌های توسعه‌ای بررسی شد چراکه مبلغ قابل توجهی برای این طرح‌ها هزینه شد اما به سرانجام نرسید.


وی بیان کرد: شرکت ملی مس ایران قراردادهای متنوع و متعددی در مقیاس‌های بزرگ خارجی و داخلی به منظور اکتشاف، بهره برداری و.... منعقد کرده است. برخی از این قراردادها به نفع شرکت مس نیست همچنین بندهای متعدد این قراردادها نیز اجرا نشده است. حتی براساس برخی از این قراردادها شرکت مس می‌توانست خسارت دریافت کند این در حالی است که هیچ یک از این موارد محقق نشده است.
شرکت مس خریدهای متعدد داخلی و خارجی دارد و چارچوب‌ها باید در این قراردادها رعایت شود که متاسفانه برخی از این موارد عدول کرده‌اند
خرید محدوده‌های معدنی بی ارزش در شرکت ملی مس ایران
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: شرکت مس خریدهای متعدد داخلی و خارجی دارد و چارچوب‌ها باید در این قراردادها رعایت شود که متاسفانه برخی از این موارد عدول کرده‌اند. همچنین در برخی موارد هزینه قابل توجهی حدود 40 میلیارد تومان برای خرید محدوده‌ی معدنی پرداخت شده اما محدود فاقد ارزش اقتصادی است.
ابهام در محل هزینه کمک‌های بلاعوض شرکت مس
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: براساس مصوبات هیات مدیره شرکت مس می تواند کمک های بلاعوض به افراد حقیقی و حقوقی به ویژه استان‌هایی که معدن مس دارند بپردازد اما در برخی موارد ارقام پرداختی ابهام دارد و شخص گیرنده و محل هزینه مشخص نیست.
به کارگیری نیروهای بازنشسته در شرکت مس
وی با بیان اینکه نحوه به کارگرفته شدن نیروها در شرکت ملی مس ایران جای تامل و بحث دارد، خاطرنشان کرد: ساختار اداری و مالی در تحقیق و تفحص از شرکت مس مورد توجه قرار گرفت در این شرکت نیروهای بازنشسته بسیاری مشغول بودند که باعث دلسردی در مجموعه مس شد.
رییس هیات تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی مس ایران گفت: در زمان مدیریت افراد خاص تعداد قابل توجهی پست‌های زائد و معاونت ایجاد شد که با اتمام مدیریت فرد مذکور پست‌های ایجاد شده حذف شد که نشان دهنده عملکرد سلیقه‌ای در شرکت مس است./
پایان پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

هم افزایی لازمه تسریع در رفع مشکلات جامعه

حبیب اله انصاری تاکید کرد؛ کارت های اعتباری خرید کالا از الزامات سال «رونق تولید»

تخطی از سرعت مطمئنه عامل 26 درصد تصادفات

ضعف ساختار تولید از مهمترین مشکلات ایران

استقرار پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار

یک اقتصاددان مطرح کرد؛ «رونق تولید»؛ شغل بیشتر، تورم کمتر...

کارشناس مسائل اقتصادی: برای تحقق شعارسال باید به قدرت بازدارنده اقتصادی دست یابیم

رونق تولید خنثی کننده تحریم ها

رونق تولید راه نجات کشور

رئیس اتاق بازرگانی تهران خواستار شد؛ دولت در سال "رونق تولید" مشوق های صادراتی را افزایش دهد!

لزوم ایجادپیوستگی در حلقه های زنجیره تولید

تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت کشور

موسوی لارگانی: تحقق "رونق تولید"؛ ایستادگی در مقابل واردکنندگان سودجوست

بخش عمده اتلاف منابع مربوط به سوء مدیریت

پژوهشگر تاریخ معاصر: فدائیان اسلام سدهای پیش روی صنعت نفت را درهم شکستند

پیام نوروزی رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 1398

جلوگیری از بروز حادثه رانندگی با رعایت قوانین

اتفاقات اقتصادی سال 97 در کشور خوشایندنبود

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی: مصوبه راهبردها و اقدامات فرهنگی حمایت از کالای ایرانی؛ راهگشای مسیری مستند برای پیگیری توسط دستگاه های نظارتی

افزایش ظرفیت در حمل و نقل ریلی

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری