بدتر شدن وضعیت بازارها، اهرم فشار برای توافق با چین گزارش

بدتر شدن وضعیت بازارها، اهرم فشار برای توافق با چین

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - بعید است چین و آمریکا پس از پایان آتش بس 90 روزه جنگ تجاری به توافقی درباره تعرفه ها برسند اما به طور حتم کاهش مداوم ارزش در بازارها به رییس جمهور آمریکا برای نزدیک شدن به توافق فشار می آورد.
در روزهای دوشنبه و سه شنبه مذاکراتی در سطح معاونان وزیر دو کشور در پکن در جریان است درحالیکه بازارها با نگرانی درباره کاهش رشد اقتصادی چین و آثار آن بر کسب وکار آمریکا این مذاکرات را نظاره می کنند. پوشان دات استاد اقتصاد و علووم سیاسی مدرسه بازرگانی اینسید در گفت وگو با سی ان بی سی در این باره می گوید: «ترامپ کنش سیاسی اش را به شاخص داو جونز گرفته زده است و بهترین امید برای مذاکرات این است که این شاخص هم چنان افت کند تا این افت به انگیزه ای برای او تبدیل شود».
از آغاز سال معاملاتی شاخص داو جونز 0.45 درصد رشد کرده است و گفتنی است که این شاخص در دسامبر 8.2 درصد افت کرده بود.
روز جمعه وزارت بازرگانی چین اعلام کرد که یک هیئت از وزارت بازرگانی آمریکا با سرپرستی جفری جریش برای انجام گفت وگوهای مثبت و سازنده به پکن سفر می کنند. بازارهای جهانی پس از این اخبار به عنوان بخشی از فرایند پایان یافتن مناقشات تجاری جهان تقویت شده است. با این حال دات می گوید بعید است دو کشور به توافقی در پایان آتش بس 90 روزه برسند هرچند شاید توافق کوچکی در راه باشد. او می گوید: «مذاکرات آن ها بسیار پیچیده و درمورد مسائل دشوار است بنابراین این تنها در مورد خرید سویا و گاز یا اینکه دسترسی به بازارها و تولید خودرو نخواهد بود».
دو کشور در سال گذشته برای واردات کالا از یکدیگر تعرفه هایی را وضع کردند که به نگرانی درباره کاهش رشد اقتصاد جهانی دامن زده است. آمریکا در سال گذشته 250 میلیارد دلار تعرفه برای واردات کالای چینی وضع کرده است و در مقابل، پکن 110 میلیارد دلار تعرفه برای واردات کالای آمریکایی در نظر گرفته که به طور مشخص محصولات صنایع این کشور و بخش کشاورزی را شامل می شود. رهبران دو اقتصاد بزرگ جهان در نهایت در ماه دسامبر طی جلسه ای درباره یک توافق 90 روزه برای افزایش تعرفه ها به تفاهم رسیدند. ترامگ اعلام کرد که او قصدی برای اجرای برنامه افزایش نرخ تعرفه ها از 10 درصد تا 25 درصد ندارد.
واشنگتن پیشتر چین را به حمایت از نقض مالکیت معنوی و جرائم سایبری متهم کرده است اما این اتهامات در تفاهم دسامبر کمتر مورد توجه قرار گرفته است. دات می گوید: «مسائل بسیاری بین پکن و واشنگتن طی این سال ها ایجاد شده است که بسیاری از آن در استراتژی توسعه اقتصادی چین نقش اساسی دارد. به احتمال بسیار زیاد نتیجه این خواهد بود که چین چند امتیاز خرد درباره مالکیت معنوی، انتقال تکنولوژی و دسترسی به بازارها را از دست بدهد و این مسئله این امکان را به دولت ترامپ می دهد تا پیروزی و پیشروی اش را اعلام کند».ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

6 فردی که حضورشان در یک تیم استارتاپی ضروری است

گران برای ما، ارزان برای آن ها

تجاری سازی و جایگزینی با کالای وارداتی

کدام شهرهای جهان بیشترین میلیاردرها را دارند؟

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته نخست فروردین 1398

پاشنه آشیل اقتصاد چین کجاست؟

گفت‌وگو؛ سلاح برقراری امنیت نرم

اینستکس و اتحادیه پرداخت‌های اروپایی (EPU)؛ مرور یک تجربه تاریخی

چشم‌انداز افزایش سهم فروش آنلاین در حوزه محصولات فرهنگی

به پهنه شفاف در حوزه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی ‏نیاز داریم

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته چهارم اسفند 1397

از استعدادهای درخشان تا قهرمان های اجتماعی

دلار در کانال 12 هزار تومان باقی ماند

دزدی اجباری!

بهشت مهاجرتی برای استارت آپ ها

85 درصد از نیاز انرژی مصرفی خانوارها در داخل کشور تولید می‌شود

تلطیف مستندهای معدنی با وارد کردن روح انسانی به آنها

در اقتصاد دبی چه می‌گذرد؟

تغییر ساعت تابستان و زمستان مفید است؟

چطور به ایمنی استارت آپ در مقابل ویروس شکست کمک کنیم؟

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری