عضو پژوهشکده پولی و بانکی: حذف صفر از پول ملی در شرایط فعلی ضرورتی ندارد گفتگو

عضو پژوهشکده پولی و بانکی:            حذف صفر از پول ملی در شرایط فعلی ضرورتی ندارد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - دکتر ندری گفت: مشکل اقتصادی داریم اما این مشکلات به شدت کشورهای دیگر نیست لذا به نظر می رسد الان ضرورتی برای حذف صفر از پول ملی وجود ندارد.
برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع حذف صفر یا تغییر عنوان واحد پول ملی و در ارتباط تلفنی با دکتر کامران ندری عضو پژوهشکده پولی و بانکی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.
دکتر ندری در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: اغلب کشورهایی که دست به اصلاح پولی زدند و چند صفر را از پول خود حذف کردند مادامی که موفق به ایجاد ثبات نسبی در اقتصادشان نشدند در رسیدن به اهداف خود ناکام ماندند و در سالهای بعد مجبور به تکرار اصلاح پولی شدند.
عضو پژوهشکده پولی و بانکی افزود: با توجه به تجربیات جهانی، معمولاً توصیه می شود اصلاح پولی باید آخرین حلقه از اصلاحات نظام پولی و بانکی در کشور باشد. یعنی باید زمینه و بستر را قبل از انجام این کار آماده کرده باشیم.
وی همچنین گفت: کشورهایی که معمولا دست به اصلاح پولی زدند شرایط و وضعیتی به مراتب بدتر از ما داشتند. یعنی درست است که ما در یک سال اخیر با تورم قابل ملاحظه ای مواجه بودیم اما به هیچ وجه تورم ما در حد و اندازه کشورهایی که مبادرت به حذف پول کردند نبوده است. این کشورها با تورم های 100 درصدی و ابر تورم روبرو بودند.
دکتر ندری تصریح کرد: این کشورها به دلیل کاهش شدید ارزش پولی خود در یک فاصله زمانی به این نتیجه رسیدند که باید چند صفر را از واحد پولشان حذف کنند. البته کشورهایی در این کار موفق شدند که قبل از حذف صفر، بستر و زمینه را برای کنترل قیمت ها و ثبات اقتصادی فراهم کرده بودند.
این کارشناس پولی و بانکی در مصاحبه با رادیو گفت و گو متذکر شد: در کشورهایی که به ریشه ها و علل ایجاد تورم توجهی نداشتند پس از حذف صفر مجدداً قیمت ها افزایش یافت و حتی آثار روانی مثبتی هم در جهت کنترل تورم نداشت. نمونه بارز و امروز این موضوع، کشور ونزوئلاست که با وجود انجام اصلاح پولی اما موفق به مهار تورم نشده است.
وی در ادامه وضعیت ایران را با چنین کشورهایی غیرقابل مقایسه دانست و افزود: ما مشکل اقتصادی داریم اما این مشکلات به شدت کشورهای دیگر نیست لذا به نظر می رسد الان ضرورتی برای این کار وجود ندارد.
دکتر ندری با اشاره به ریشه های اصلی تورم گفت: عدم استقلال بانک مرکزی، فقدان شفافیت مالی، نبود انضباط مالی دولت، وضعیت نابسامان بانکها و نداشتن یک چارچوب مناسب برای سیاست گذاری پولی، از عوامل اصلی ایجاد تورم در ایران اند که تا حدودی امکان مدیریت نقدینگی را از ما سلب کرده اند.
عضو پژوهشکده پولی و بانکی در پایان یادآور شد: تا به الان شاهد برنامه ای برای رفع ریشه های اصلی تورم در کشور نبوده ایم. در همه کشورها سیاست های ضد تورمی در ابتدا با یک رکودی همراه می شود و تلاش سیاست گذاران آنها این بوده که بعد از ایجاد بستر لازم، آثار رکودی سیاست های تورمی را به حداقل برسانند که متاسفانه هنوز این موضوع در کشور ما محقق نشده است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

الاکلنگ قیمت ارز و نرخ کالاهای اساسی

طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن؛ پایانی بر سوداگری بانک ها

تعیین سقف برای حقوق مدیران در سال 98

بی توجهی به پیشنهادات بخش خصوصی در بودجه 98

تنزل 4 پله‌ای رتبه ایران در رده‌بندی جهانی فضای کسب و کار

تحقیق و تفحص از سازمان محیط زیست رای لازم را کسب نکرد

واردات بدون انتقال ارز مجاز شد

هفته آینده؛ زمان تعیین تکلیف طرح‌های سه‌گانه تفحص ازشرکت فرودگاه‌ها، مسکن مهر و توزیع قیر رایگان

بانک مسکن به اعتبار 12 هزار میلیاردی نیاز ندارد؛ بودجه در تولید مسکن هزینه شود

تحقیق و تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش تصویب شد

کلیات طرح حمایت از پیام رسان های داخلی تصویب شد

شیوه سهمیه‌بندی سوخت شفاف شود/هر فرد در جامعه دارای سهمیه می‌شود یا هر خودرو؟

کاظم زاده: الزام تمام شرکت‌های باربری به دریافت مجوز فعالیت از سازمان راهداری

تحقیق و تفحص از بانک شهر تصویب شد

میزان نیاز کشور به کالاهای مختلف با راه اندازی سامانه تولید تا مصرف مشخص می شود

کیانپور: بانک مسکن به اعتبار 12 هزار میلیاردی نیاز ندارد؛ بودجه در تولید مسکن هزینه شود

اکبری: قاچاق دام مولد حربه دشمنان برای کاهش جمعیت دامی

مشکلات صنایع کوچک؛ از بازپرداخت تسهیلات تا صادرات

پرورش گاو نژاد بلژین بلو در ایران اقتصادی نیست

مشاور وزیر نفت بیان کرد: ضرورت استفاده از کارت انرژی برای سهمیه بندی انرژی

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

 • بانک سینا
 • بانک گردشگری
 • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
 • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
 • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
 • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
 • بانک آینده