عضو پژوهشکده پولی و بانکی: حذف صفر از پول ملی در شرایط فعلی ضرورتی ندارد گفتگو

عضو پژوهشکده پولی و بانکی:            حذف صفر از پول ملی در شرایط فعلی ضرورتی ندارد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - دکتر ندری گفت: مشکل اقتصادی داریم اما این مشکلات به شدت کشورهای دیگر نیست لذا به نظر می رسد الان ضرورتی برای حذف صفر از پول ملی وجود ندارد.
برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع حذف صفر یا تغییر عنوان واحد پول ملی و در ارتباط تلفنی با دکتر کامران ندری عضو پژوهشکده پولی و بانکی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.
دکتر ندری در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: اغلب کشورهایی که دست به اصلاح پولی زدند و چند صفر را از پول خود حذف کردند مادامی که موفق به ایجاد ثبات نسبی در اقتصادشان نشدند در رسیدن به اهداف خود ناکام ماندند و در سالهای بعد مجبور به تکرار اصلاح پولی شدند.
عضو پژوهشکده پولی و بانکی افزود: با توجه به تجربیات جهانی، معمولاً توصیه می شود اصلاح پولی باید آخرین حلقه از اصلاحات نظام پولی و بانکی در کشور باشد. یعنی باید زمینه و بستر را قبل از انجام این کار آماده کرده باشیم.
وی همچنین گفت: کشورهایی که معمولا دست به اصلاح پولی زدند شرایط و وضعیتی به مراتب بدتر از ما داشتند. یعنی درست است که ما در یک سال اخیر با تورم قابل ملاحظه ای مواجه بودیم اما به هیچ وجه تورم ما در حد و اندازه کشورهایی که مبادرت به حذف پول کردند نبوده است. این کشورها با تورم های 100 درصدی و ابر تورم روبرو بودند.
دکتر ندری تصریح کرد: این کشورها به دلیل کاهش شدید ارزش پولی خود در یک فاصله زمانی به این نتیجه رسیدند که باید چند صفر را از واحد پولشان حذف کنند. البته کشورهایی در این کار موفق شدند که قبل از حذف صفر، بستر و زمینه را برای کنترل قیمت ها و ثبات اقتصادی فراهم کرده بودند.
این کارشناس پولی و بانکی در مصاحبه با رادیو گفت و گو متذکر شد: در کشورهایی که به ریشه ها و علل ایجاد تورم توجهی نداشتند پس از حذف صفر مجدداً قیمت ها افزایش یافت و حتی آثار روانی مثبتی هم در جهت کنترل تورم نداشت. نمونه بارز و امروز این موضوع، کشور ونزوئلاست که با وجود انجام اصلاح پولی اما موفق به مهار تورم نشده است.
وی در ادامه وضعیت ایران را با چنین کشورهایی غیرقابل مقایسه دانست و افزود: ما مشکل اقتصادی داریم اما این مشکلات به شدت کشورهای دیگر نیست لذا به نظر می رسد الان ضرورتی برای این کار وجود ندارد.
دکتر ندری با اشاره به ریشه های اصلی تورم گفت: عدم استقلال بانک مرکزی، فقدان شفافیت مالی، نبود انضباط مالی دولت، وضعیت نابسامان بانکها و نداشتن یک چارچوب مناسب برای سیاست گذاری پولی، از عوامل اصلی ایجاد تورم در ایران اند که تا حدودی امکان مدیریت نقدینگی را از ما سلب کرده اند.
عضو پژوهشکده پولی و بانکی در پایان یادآور شد: تا به الان شاهد برنامه ای برای رفع ریشه های اصلی تورم در کشور نبوده ایم. در همه کشورها سیاست های ضد تورمی در ابتدا با یک رکودی همراه می شود و تلاش سیاست گذاران آنها این بوده که بعد از ایجاد بستر لازم، آثار رکودی سیاست های تورمی را به حداقل برسانند که متاسفانه هنوز این موضوع در کشور ما محقق نشده است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رئیس کمیسیون اصل90: «رونق تولید» باید از سوی سه قوه پیگیری شود!

لزوم برخورد شدید با تخلفات حادثه ساز

بانگاهی به شعار سال مطرح شد؛ بنگاه های تولیدی؛ یگان های رزمی در جنگ اقتصادی اند!

تحقق شعار «رونق تولید» به دور از شعار زدگی

رئیس اتاق ایران: دولت برای توسعه پایدار تولید، بخش خصوصی را در تصمیم گیری ها شرکت دهد

شرایط سخت خود به منزله یک فرصت است

مصباحی مقدم در مصاحبه با رادیوگفتگو: استفاده اول کالای ایرانی؛ خط مش اول مردم در سال «رونق تولید»

تحقق شعار سال با حمایت از صنایع کوچک

رونق تولید اقتضای منافع جمعی

رئیس اتحادیه کفاشان تهران: دولت بجای حمایت از تولید، برندهای خارجی را وارد بازار کرد

فوت 153 نفر در صحنه تصادف برون شهری

تحرک در تولید مسکن اولویت وزارت راه

آل اسحاق در مصاحبه با رادیوگفتگو: امکانات و سرمایه مالی و اجتماعی برای تحقق «رونق تولید» مهیاست

رونق اقتصادی در پرتو امید و نشاط

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: رشد تولید در فضای گلخانه ای اشتباه است

تولید داخلی با چالش های جدی مواجه است

هم افزایی لازمه تسریع در رفع مشکلات جامعه

حبیب اله انصاری تاکید کرد؛ کارت های اعتباری خرید کالا از الزامات سال «رونق تولید»

تخطی از سرعت مطمئنه عامل 26 درصد تصادفات

ضعف ساختار تولید از مهمترین مشکلات ایران

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

 • بانک سینا
 • بانک پارسیان
 • بانک اقتصادنوین
 • بانک توسعه و تعاون
 • بانک گردشگری