چابهار در اولویت مذاکرات است؟ گزارش

چابهار در اولویت مذاکرات است؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - اکنون ظریف درحالی به هند سفر می کند که ایران خط پایان چهار نوامبر را پشت سرگذاشته است. در این بین نقطه روشن در روابط تجاری دو کشور معافیت هند از تحریم خرید نفت ایران از سوی آمریکاست که می تواند به عنوان اهرم تقویت دیگر روابط اقتصادی دو کشور عمل کند.
قرار است در هفته جاری وزیر امور خارجه کشورمان محمد جواد ظریف به هند سفر کند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در هفته گذشته این خبر را اعلام کرده و گفته این سفر اهمیت بسیاری با توجه به به نوع همکاری ها و ظرفیت های دو کشور دارد. سال گذشته در همین فصل روحانی رییس جمهور کشورمان به هند سفر کرد. رویترز پیش از انجام این سفر در گزارشی اعلام کرد که توسعه بندر چابهار و ایجاد راه دریایی و زمینی برای انتقال کالا و انرژی از خلیج فارس به هند و افغانستان در اولویت گفت وگوهای رییس جمهور ایران و نخست وزیر هند است چراکه ایران قصد دارد محصولات پتروشیمی خود را با لوله از بندر عسلویه به چابهار و از آنجا به آسیای شرقی صادر کند. با به ثمر رسیدن این طرح کالا و محصولات غیرنفتی، نفت و گاز بدون نیاز به عبور از خاک پاکستان از راه خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند راهی بندر بمبئی می شود و بندر چابهار به قطب انتقال نفت وگاز جهان تبدیل خواهد شد.
در جریان سفری که در سال گذشته انجام شد، رییس جمهور ایران اعلام کرد که ارتباطات ریلی و راه آهن میان دو کشور از چابهار تا زاهدان در نزدیکی مرز افغانستان از اهمیت به سزایی برای طرفین برخوردار است. چابهار امکان اتصال هند به افغانستان و آسیای مرکزی را فراهم می کند و هم چنین با راه اندازی بندرچابهار هند به بندرعباس دست یافته و تجارت با کشورهای اروپایی را گسترش می دهد. هند در تلاش است در رقابت با چین که در بنادر پاکستان سرمایه گذاری کرده، با سرمایه گذاری در چابهار مسیر تجارت با دنیا را برای خود هموار کند. در سال گذشته نخست وزیر این کشور از سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری هند در بندرچابهار خبر داد. با وجود تمایل طرفین به همکاری در زمینه چابهار، توسعه این بندر به دلیل تحریم ها با کندی همراه شده است. روحانی در زمانی به هند سفر کرد که هنوز ایالات متحده از برجام خارج نشده و سخت ترین تحریم های امریکا علیه ایران اعمال نشده بود. اکنون ظریف درحالی به هند سفر می کند که ایران خط پایان چهار نوامبر را پشت سرگذاشته است. در این بین نقطه روشن در روابط تجاری دو کشور معافیت هند از تحریم خرید نفت ایران از سوی آمریکاست که می تواند به عنوان اهرم تقویت دیگر روابط اقتصادی دو کشور عمل کند. به گزارش ترانمای پرینت یک هیئت از بازرگانان ایرانی هم وزیر امورخارجه را در این سفر همراهی می کنند. این رسانه ادعا کرده که مهم ترین هدف سفر یافتن راه حل‌های مناسب برای انجام پرداخت‌ها به وسیله ارز ملی هند (روپیه) و همچنین ایجاد یک زمینه مناسب برای شرکت‌های ایرانی جهت سرمایه گذاری در هند خواهد بود. ایران در دوره آوریل تا ژوئن (فروردین تا خرداد) سال 2018 با عبور از عربستان سعودی به سومین کشور بزرگ تامین کننده نفت هند تبدیل شد. واردات کل هند از ایران در دوره آوریل تا نوامبر (فروردین تا آبان) سال 2018 حدود 11 میلیارد دلار بود که 90 درصد از آن را واردات نفت خام تشکیل می‌دهد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کدام شهرهای جهان بیشترین میلیاردرها را دارند؟

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته نخست فروردین 1398

پاشنه آشیل اقتصاد چین کجاست؟

گفت‌وگو؛ سلاح برقراری امنیت نرم

اینستکس و اتحادیه پرداخت‌های اروپایی (EPU)؛ مرور یک تجربه تاریخی

چشم‌انداز افزایش سهم فروش آنلاین در حوزه محصولات فرهنگی

به پهنه شفاف در حوزه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی ‏نیاز داریم

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته چهارم اسفند 1397

از استعدادهای درخشان تا قهرمان های اجتماعی

دلار در کانال 12 هزار تومان باقی ماند

دزدی اجباری!

بهشت مهاجرتی برای استارت آپ ها

85 درصد از نیاز انرژی مصرفی خانوارها در داخل کشور تولید می‌شود

تلطیف مستندهای معدنی با وارد کردن روح انسانی به آنها

در اقتصاد دبی چه می‌گذرد؟

تغییر ساعت تابستان و زمستان مفید است؟

چطور به ایمنی استارت آپ در مقابل ویروس شکست کمک کنیم؟

تحکیم وحدت مکرون و مرکل

اقتصاد ترکیه پس از یک دهه گرفتار رکود شد

روزنامه‌های جهان چطور با بحران گرانی کاغذ مواجه شدند؟

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری