قائم مقام شرکت آرد ورامین: دغدغه ی تولید، عامل اصلی عدم توسعه ی صنعت آرد گفتگو

قائم مقام شرکت آرد ورامین:            دغدغه ی تولید، عامل اصلی عدم توسعه ی صنعت آرد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - قائم مقام شرکت آرد ورامین گفت: از آنجا که دولت بیشتر به فکر تامین امنیت غذایی است دغدغه ی اصلی تولیدکنندگان حوزه ی آرد کشور به جای گسترش سرمایه گذاری های هدفمند به تامین مواد اولیه و تولید معطوف شده است.
مهندس سید روزبه قاضی حسینی،قائم مقام شرکت صنایع آرد ورامین در گفتگو با برنامه ی بارکد 626 از رادیو گفت و گو با موضوع بررسی صنایع آرد کشورمان پیرامون تاثیر این صنعت بر اقتصاد کشور گفت: در حال حاضر با توجه به تولید ارزشی صنایع آرد برای مصرف کنندگان و با توجه به فعالیتی که صنعت آرد در زمینه ی امنیت غذایی و ایمنی آن در ایران انجام می دهد و نیز با توجه به باستانی بودن این صنعت،نیازمند نگاهی ویژه و خاص است.
وی اذعان کرد: با توجه به تغییرات در این حوزه و ورود تکنولوژی های روز دنیا به بطن این صنعت در ایران،در حال حاضر صنعت آرد در ایران همپای صنعت آرد در کشورهای دیگر است.
قائم مقام شرکت صنایع آرد ورامین در شبکه ی رادیویی گفت و گو بیان داشت: با آنکه از لحاظ ورود تکنولوژی همپای جهان هستیم اما مشکل عمده ای در این صنعت وجود دارد و آن دغدغه ی تامین امنیت غذایی به جای گسترش و توسعه ی سرمایه گذاری های هدفمند در این صنعت است.
قاضی حسینی خاطر نشان کرد: مدیران بخش خصوصی و سرمایه گذارانی که در این حوزه کار کرده اند بدرستی توانمندی کشور در مصرف و تولید را شناخته اند اما متاسفانه به دلیل اینکه در حال حاضر بر روی کمّیت خیلی پافشاری شده و دولت بیشتر به فکر امنیت غذایی است لذا فکر اصلی مدیران این حوزه معطوف به تامین مواد اولیه شده است و این تفکر اجازه ی توسعه را نمی دهد.
وی تصریح کرد: سیستم های بوجاری موجود در کارخانجات آرد کشور یکی از بهترین و به روز ترین سیستم هایی است که در هیچ کجای دنیا یافت نمی شود اما این به تنهایی یک هنر نیست بلکه لازم بود چنین سرمایه هایی صرف تحقیق و توسعه ی کارخانجات به منظور تولید کالاهای متنوع برای مصرف کنندگان شود.
قائم مقام شرکت صنایع آرد ورامین در برنامه ی بارکد 626 از رادیو گفت و گو اظهار داشت:در حال حاضر همه ی مشتریان ما بدنبال کالاهایی هستند که در کیفیت آنها هیچ نوسانی وجود نداشته باشد چرا که اکنون مصارف غیر از نان بسیار پیشرفت کرده است پس در شرایطی که کارخانه ی آرد کشور در انتخاب گندم خود هیچ حق انتخابی ندارد چگونه می تواند زنجیره ی تامین را برای مشتریان خود در تولید ارزش داشته باشند؟
وی با تاکید بر اینکه ما در انتخاب نوع گندم کارخانه ی خود اختیاری نداریم اضافه کرد: کارخانجات بزرگ آردی نظیر ماکارون و نان صنعتی که صاحب تکنولوژی های بسیار پیشرفته اند سرمایه گذاری شان بسیار عظیم تر از آن است که صرفا به فکر تامین امنیت بازار باشند ضمن آنکه در حال حاضر کارخانجات آرد کشور به تمامی،توان تامین آرد سطح کشور را دارند اما نکته ی حائز اهمیت این است که اینگونه کارخانجات باید صادرات محور باشند چرا که ایران هم توانمندی آموزشی دارد و هم مجهز به تکنولوژی روز دنیاست اما متاسفانه در این خصوص بازار را به ترکیه واگذار کرده ایم.
همچنین مهندس حمید رضا نصر اصفهانی،مدیر کارخانه ی آرد مانا در رادیو گفت و گو در خصوص وضعیت کنونی صنعت آرد ایران اظهار داشت: در گذشته وضعیت این صنعت به گونه ای بوده که مثل امروز آلایندگی های آرد گرفته نمی شده اما امروزه قسمتی پیشرفته به نام بوجاری به این صنعت اضافه شده ضمن آنکه ایران کشوری است که از لحاظ تولیدی مستعد هر نوع تولید است و به موجب آن شرکت ماکارانی مانا در ایران آغاز به کار کرد.
وی اضافه کرد: تولید ماکارانی مانا نیازمند گندم درون یا همان آرد سمولینا بود لذا به منظور تولید سمولینا ،شرکت ما دو خط کاملا پیشرفته و مجزّا راه اندازی کرد.
نصر اصفهانی خاطر نشان کرد: آرد سمولینا آردی سخت و شیشه ای و به رنگ زرد کهربایی بوده و دارای سطح بالایی از آنتی اکسیدان و ویتامین است.
مهندس فرشاد معماریان،ریاست هیئت مدیره ی آرد تهران_باختر نیز ضمن بیان مقدمه ای از قدمت آسیاب و صنعت آسیابانی در ایران در این رابطه به رادیو گفت و گو گفت:صنعتی شدن صنعت آرد در ایران از سال های 1320 به بعد به وقوع پیوست و تین در حالی است که قدیمی ترین آسیاب آبی در شهر کاشان قرار گرفته و هنوز نفس دارد و به مرور آسیاب های موتوری و غلطکی یا والسی از کشورهای روسیه و آلمان وارد این صنعت شدند.
عضو هیئت مدیره ی انجمن صنفی سراسری آرد ایران،ضمن تشریح کامل عملیات آسیاب گندم در کشور،سیستم بوجاری مورد استفاده در ایران قدیم را بصورت دستی عنوان و تصریح کرد: با توجه به اینکه ایران کشور کم آبی است از سال 1364 بخش شستشوی گندم در عملیات آسیاب گندم بطور کامل حذف شد و قسمت بوجاری کاملا تقویت گردید.
برنامه ی بارکد 626، پنجشنبه ها ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شدارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تحقیق و تفحص از سازمان محیط زیست رای لازم را کسب نکرد

واردات بدون انتقال ارز مجاز شد

هفته آینده؛ زمان تعیین تکلیف طرح‌های سه‌گانه تفحص ازشرکت فرودگاه‌ها، مسکن مهر و توزیع قیر رایگان

بانک مسکن به اعتبار 12 هزار میلیاردی نیاز ندارد؛ بودجه در تولید مسکن هزینه شود

تحقیق و تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش تصویب شد

کلیات طرح حمایت از پیام رسان های داخلی تصویب شد

شیوه سهمیه‌بندی سوخت شفاف شود/هر فرد در جامعه دارای سهمیه می‌شود یا هر خودرو؟

کاظم زاده: الزام تمام شرکت‌های باربری به دریافت مجوز فعالیت از سازمان راهداری

تحقیق و تفحص از بانک شهر تصویب شد

میزان نیاز کشور به کالاهای مختلف با راه اندازی سامانه تولید تا مصرف مشخص می شود

کیانپور: بانک مسکن به اعتبار 12 هزار میلیاردی نیاز ندارد؛ بودجه در تولید مسکن هزینه شود

اکبری: قاچاق دام مولد حربه دشمنان برای کاهش جمعیت دامی

مشکلات صنایع کوچک؛ از بازپرداخت تسهیلات تا صادرات

پرورش گاو نژاد بلژین بلو در ایران اقتصادی نیست

مشاور وزیر نفت بیان کرد: ضرورت استفاده از کارت انرژی برای سهمیه بندی انرژی

افزایش مجدد حقوق برخی از کارکنان دولت قطعیت ندارد

دهقانی نیا عنوان کرد: قاچاق 176 هزار رأس دام زنده در 9 ماهه امسال

هفته جاری؛ مرحله سوم عرضه نفت در بورس اجرا می‌شود

انضباط مالی کشور تحت الشعاع تحریم ها قرار نگیرد

دبیر هیئت رییسه مجلس: قانون گریزی دولت معوقات بانکی را هر روز بیشتر می کند

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

 • بانک سینا
 • بانک گردشگری
 • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
 • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
 • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
 • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
 • بانک آینده