کارشناس حوزه صنعت: ایران خودرو و سایپا را باید از دست دولت بگیریم گفتگو

کارشناس حوزه صنعت:            ایران خودرو و سایپا را باید از دست دولت بگیریم

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - بیاتیان با تأکید بر اینکه خودروسازی باید به سمت خصوصی سازی پیش برود گفت: ایران خودرو و سایپا را باید از دولت بگیریم تا مردم مجبور نباشند هر خودروی بی کیفیت وبدون خدمات پس از فروش را خریداری کنند.
برنامه "مناظره اقتصادی" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع افزایش قیمت خودرو، بایدها و نبایدها و با حضور مهندس سعید بیاتیان کارشناس حوزه صنعت و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.
نماینده سابق مجلس در ابتدای مطلب اظهار کرد: در دوره قبلی مجلس، قاطبه اعضای کمیسیون صنایع و معادن با قطعه سازان و خودروسازان متفق القول بودیم که قیمت باید در حاشیه بازار تعیین شود که امروز هم همین نظر را داریم.
بیاتیان افزود: ما واردات خودرو را ممنوع کردیم و در کنار آن، قیمت ارز جهش 4 تا 5 برابری پیدا کرد. الان در بدترین شرایط و وضعیت بحرانی می گوییم قیمت باید 5 درصد کمتر از قیمت حاشیه بازار باشد و این منطقی نیست. ما به قطعه ساز و خودروساز حق می دهیم اما مصرف کننده چه گناهی کرده است؟ مگر حقوق کارمندان و کارگران با دلار محاسبه می شود که قیمت را با دلار تعیین کنیم؟
کارشناس حوزه صنعت در مصاحبه با رادیو گفت وگو خاطرنشان کرد: شاید این کار در کوتاه مدت به نفع خودروسازان باشد اما در دراز مدت صنعت خودروسازی ما را زمین خواهد زد. البته اینکه واردات خودروهای خارجی را با تعرفه 40 درصد مجاز اعلام کنیم هم کار عاقلانه ای نیست.
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در حال حاضر در یک نابسامانی و هرج و مرجی به سر می بریم که وزارت صنایع، سازمان حمایت، شورای رقابت، دولت و رئیس جمهور خود را صاحب این قصه نمی دانند. افزایش قیمت ها مورد تأیید هیچ سازمانی نیست و فقط این خودروسازان هستند اعلام می کنند.
بیاتیان گفت: اگر دولت و مجموعه حاکمیت، فضای فعلی را مدیریت نکنند وضعیتی را که سال گذشته در موسسات مالی و بانک ها دیدیم امسال در خودروسازی خواهیم دید که مردم در شرکت های داخلی ثبت نام کرده اند و در شب عید به پول خود نرسیده اند.
وی ادامه داد: بسیاری از اقتصاددانان اعلام کرده اند که تحریم ها کمتر از 20 درصد بر قیمت ها تأثیرگذار هستند. ضمن اینکه 90 درصد برخی از خودروهای ما ساخت داخل است و افزایش قیمت آنها ربطی به تحریم ها ندارد.
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه خودروسازی ما باید به سمت خصوصی سازی پیش برود به رادیو گفت وگو گفت: ایران خودرو و سایپا را باید از دولت بگیریم و فضا را رقابتی کنیم تا مردم مجبور نباشند هر خودروی بی کیفیت و بدون خدمات پس از فروش را خریداری کنند. قوای سه گانه و بخش خصوصی باید به اتفاق نظر برسند و خودروسازی را ساماندهی کنند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رئیس کمیسیون اصل90: «رونق تولید» باید از سوی سه قوه پیگیری شود!

لزوم برخورد شدید با تخلفات حادثه ساز

بانگاهی به شعار سال مطرح شد؛ بنگاه های تولیدی؛ یگان های رزمی در جنگ اقتصادی اند!

تحقق شعار «رونق تولید» به دور از شعار زدگی

رئیس اتاق ایران: دولت برای توسعه پایدار تولید، بخش خصوصی را در تصمیم گیری ها شرکت دهد

شرایط سخت خود به منزله یک فرصت است

مصباحی مقدم در مصاحبه با رادیوگفتگو: استفاده اول کالای ایرانی؛ خط مش اول مردم در سال «رونق تولید»

تحقق شعار سال با حمایت از صنایع کوچک

رونق تولید اقتضای منافع جمعی

رئیس اتحادیه کفاشان تهران: دولت بجای حمایت از تولید، برندهای خارجی را وارد بازار کرد

فوت 153 نفر در صحنه تصادف برون شهری

تحرک در تولید مسکن اولویت وزارت راه

آل اسحاق در مصاحبه با رادیوگفتگو: امکانات و سرمایه مالی و اجتماعی برای تحقق «رونق تولید» مهیاست

رونق اقتصادی در پرتو امید و نشاط

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: رشد تولید در فضای گلخانه ای اشتباه است

تولید داخلی با چالش های جدی مواجه است

هم افزایی لازمه تسریع در رفع مشکلات جامعه

حبیب اله انصاری تاکید کرد؛ کارت های اعتباری خرید کالا از الزامات سال «رونق تولید»

تخطی از سرعت مطمئنه عامل 26 درصد تصادفات

ضعف ساختار تولید از مهمترین مشکلات ایران

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

 • بانک سینا
 • بانک پارسیان
 • بانک اقتصادنوین
 • بانک توسعه و تعاون
 • بانک گردشگری