کوهی که ژاپن از جهان پنهان کرد گردشگری

کوهی که ژاپن از جهان پنهان کرد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - آتشفشان شووا-شینزان، جوان‌ترین کوه آتشفشانی ژاپن است که در دسامبر سال 1943 در عرض دو سال، در یک مزرعه‌ی گندم ظاهر شد. از آنجایی که پیدایش این آتشفشان در زمان جنگ جهانی دوم رخ داد، برخی از مردم ژاپن آن را نشانه‌ای شوم می‌دانستند.

در پارک ملی شیکوتسو-تویا (Shikotsu-Toya) ، واقع در جزیره هوکایدو (Hokkaidō)، نه چندان دور از آتشفشان فعال Usu، یک کوه آتشفشانی با ارتفاع 400 متر به نام شووا-شینزان (Shōwa-shinzan) وجود دارد. کوه شووا-شینزان، جوان‌ترین کوه ژاپن است.
mountain2 در 28 دسامبر سال 1943، این کوه همراه با لرزه‌های قوی و گدازه‌های داغ از یک مزرعه‌ی گندم سر بر آورد. همان‌طور که گدازه‌های مذاب سطح زمین را می‌شکافتند، زمین بالاتر می‌رفت؛ به‌طوری که دو سال بعد، قله‌ی این گدازه‌ها تا ارتفاع 398 متر می‌رسید. آتشفشان Shoaw-shinzan در زمان جنگ جهانی دوم یعنی هنگامی که ژاپن مشغول مبارزه با متفقین بود، فوران کرد.
mountain3 پیدایش یک آتشفشان در زمانی که کل کشور در آشوب و هرج و مرج بود، در نظر مردم خرافاتی یک علامت شوم بود
از این رو مقامات ژاپن سعی کردند ظهور آن را پنهان کنند و از مردم محلی خواستند که این قضیه را مخفی نگه دارند. اما ماسائو میماتسو (Masao Mimatsu)، مسئول اداره‌ی پست که در آن حوالی زندگی می‌کرد، شروع به مشاهده و ثبت پیشرفت این آتشفشان کرد. به علت اینکه ژاپن در حال جنگ بود، مواد علمی اولیه در دسترس نبودند و میماتسو مجبور شد دست به خلاقیت بزند. یادداشت‌های او و طرح‌هایی که از آتشفشان Showa-Shinzan کشیده بود، تنها گزارش در دسترس زمین‌شناسان در مورد شکل‌گیری این کوه هستند.
mountain5 ماسائو میماتسو چندین نخ ماهیگیری را به‌صورت افقی به دو تیرآهن در محل اداره پستی که در آن کار می‌کرد، بست. او میزان رشد این آتشفشان را از طریق این نخ‌ها بررسی کرد؛ به این ترتیب که از آن نخ‌ها به‌عنوان خطوط راهنما استفاده کرده و نمای کوه را در زمان‌های مختلف رشد آن طراحی کرد. هنگامی‌که در سال 1948، او داده‌ها و طرح‌های خود را در اجلاس جهانی آتشفشان‌ها در اسلو ارائه کرد، کار او توسط آتشفشان‌شناسان مورد ستایش قرار گرفت. طرح‌های او به‌عنوان‌ «نمودار میماتسو» نامگذاری شده و او نخستین جایزه‌ی فرهنگی هوکایدو را دریافت کرد.
mountain4 میماتسو، همچنین با استفاده از تمام پس‌اندازش، کل زمین‌هایی را که آتشفشان در آن‌ها قرار داشت، خریداری کرد تا بتواند آن را به‌طور کامل مطالعه کند. بعضی می‌گویند این اتفاق زمانی رخ داد که آتشفشان هنوز در حال رشد بود. برخی دیگر نیز می‌گویند که او آن زمین‌ها را پس از اینکه فوران آتشفشان متوقف شد، خریداری کرد. در هر صورت، میماتسو مالک این آتشفشان شد و تا به امروز، با وجود اینکه دولت ژاپن آن را یکی از یادگارهای ملی ژاپن اعلام کرده، این آتشفشان هنوز در مالکیت خصوصی او است؛ رخدادی که در کل جهان نادر است.

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اگر فشار هوای داخل کابین هواپیما کاهش یابد، چه اتفاقی می‌افتد؟

ولز؛ معدن سنگی که داوینچی، ون گوگ و رامبرانت را در خود مخفی کرد

لغو روادید ایران برای گردشگران صربستان متوقف شد

همکاری صنایع‌دستی ایران با بنیاد ساساکاوای ژاپن کلید خورد

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی درگذشت باستان‌شناس گیلانی را تسلیت گفت

بدترین ابر تورم تاریخ را کدام کشور تجربه کرده است؟

شهروندان ایرانی به کدام کشورها می توانند بدون ویزا سفر کنند؟

سوغات قزوین چیست؟

خیابان سی تیر، خوشمزه‌ترین خیابان تهران!

مشارکت کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی در اجرای طرح ترافیکی اربعین 97

سمینار بین‌المللی بهره‌گیری گردشگری فرهنگی از نوآوری و فناوری در همدان برگزار می‌شود

معاون میراث‌فرهنگی از فرمانده یگان حفاظت تجلیل به‌عمل آورد

اوکینوشیما: جزیره ژاپنی ممنوعه برای زنان

چطور بهترین صندلی هواپیما را رزرو کنیم؟

سوغات زاهدان چیست؟

دیدنی های تویسرکان، شهر طلای سبز

درخت سیب نیوتن کجاست؟

همه چیز در مورد خیابان شانزلیزه

مونسان: یادروز حافظ فرصتی برای سیرابی تفکر از اندیشه والای اوست

ولی تیموری معاون گردشگری شد

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
  • حضور فعال گروه رسانه ای فصل اقتصاد و فصل تجارت در نمایشگاه