خودروهای کلاسیک آینده، سلحشوران دیروز خودرو

خودروهای کلاسیک آینده، سلحشوران دیروز

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - هفته نامه خودرو امروز: مطالب زیادی در مورد خودروهایی که ارزش مادی و معنوی آنها به سرعت در حال افزایش است، نوشته شده اما در این میان شاید توجه چندانی به کلاسیک های جوان نشده باشد؛ خودروهایی که کمتر از 30 سال سن دارند و در زمان عرضه خود بسیار مورد توجه قرار گرفتند اما امروزه به لطف گذر عمر، قیمت شان به قدری کاهش یافته که در دسترس بسیاری از اقشار جامعه قرار گیرند. در این مطلب سعی داریم تا چند نمونه که پس از یک نزول سریع قیمت شان دوباره در حال اوج گیری است را معرفی کنیم. در این میان شاید خودروهای دیگری نیز مورد توجه علاقه مندان و متخصصان قرار گرفته باشد اما هنوز نرخ صعودی قیمت آنها به پای خودروهای لیست ما نرسیده باشد.
نسل چهارم تویوتا سوپرا
کلاسیک های آینده، سلحشوران دیروز
در این که تویوتا سوپرا در اوج از بازار خودروهای اسپرت خداحافظی کرد. تقریبا هیچ شکی نیست؛ نسل چهارم سوپرا به لطف ظاهر جذاب عملکرد فنی بسیار عالی، کیفیت ساخت مثال زدنی، قابلیت تیونینگ و انعطاف پذیری بالا و قیمت مناسب از همان ابتدای عرضه در سال 1993 تا سال 2002 مورد توجه قرار گرفت و توانست در آمریکای شمالی، ژاپن و اروپا به نقل محافل خودرویی بدل شود. دلایل بسیاری برای بدل شدن سوپرا به یک کلاسیک تمام عیار وجود دارد که در این میان باید به عملکرد فنی، حضور در اولین فیلم سری Fast and Furious به عنوان اصلی ترین خودرو و کمیاب شدن شدید نمونه های دست نخورده اشاره کرد.
پژو 205 GTi
کلاسیک های آینده، سلحشوران دیروز
برای ما ایرانیان خاطره چندان روشن و خوشی از پژو 205 باقی نمانده است. با این حال در اروپا و خصوصا کشورهایی همانند فرانسه، آلمان و بریتانیا، این خودرو نمادی از دوران طلایی هاچ بک های اسپورت است. در میان تمامی نمونه های این خودرو اما سری Gti به لطف هندلینگ عالی و مشخصات فنی استثنایی، در زمان عرضه به نحوی برترین هاچ بک اسپورت جهان بود و امروزه نیز به لطف مواردی همانند حضور موفقیت آمیز در مسابقات رالی، تولید محدود، معرفی خودرو به عنوان برترین هاچ بک تاریخ و مواردی از این دست، قیمت 205 Gti به سرعت در حال افزایش است. این افزایش خصوصا در بازار رقابتی انگلستان محسوس است.
هوندا سیویک Si
کلاسیک های آینده، سلحشوران دیروز
شاید برای بیشتر طرفداران خودروهای ژاپنی برترین گونه هوندا سیوک مدل Type R باشد. سویکی تا دندان مسلح که هنوز هم لرزه بر اندام برترین هاچ بک های اسپرت جهان می اندازد. با این حال برای بیشتر متخصصان این گونه Si است که جایگاه ویژه داشته. در این میان شاید برترین Si های تولید شده مربوط به دو سال ششم و هفتم باشند؛ دو نسلی که امروزه قیمت بسیار پایینی دارند و حتی نمونه Type R آنها نیز در بیشتر بازارهای جهانی با قیمتی کمتر از 15 هزار دلار قابل خریداری است. امروزه شاید قیمت یک Si سالم بسیار اندک باشد اما به لطف سواری عالی و تعداد کم نمونه های دست نخورده، این خودرو نیز در آینده نزدیک به یک کلاسیک تمام عیار بدل خواهد شد.
تویوتا کرولا GT-S
کلاسیک های آینده، سلحشوران دیروز
برای بسیاری شاید حضور یک نمونه تویوتا کرولا در لیست ما چندان قابل هضم نباشد اما این کرولا از نظر بسیاری از متخصصان یکی از برترین محصولات تاریخ تویوتاست. در میان تمامی نمونه های نسل پنجم کرولا، شاید سری AE86 با اقتدار برترین گونه باشد؛ خودرویی که بر اساس پلت فرم دگرگون شده کرولا ساخته شد و المان هایی همانند انتقال نیرو به چرخ های عقب سیستم تعلیق بسیار مدرن و کارآمد و وزن کم سبب شد تا در نهایت خودرویی استثنایی از نظر سواری و هندلینگ باشد. دو گونه کوپه و هاچ بک از سری AE86 GT-S ساخته شد که نمونه هاچ بک به لطف حضور در مجموعه کارتونی Initial-D توانسته بسیار مورد توجه قرار گیرد.
فورد ماستنگ SVT Cobra R
کلاسیک های آینده، سلحشوران دیروز
در دورانی که نام هایی مانند شلبی از محصولات فورد رخت بر بسته بودند، گروه خودروهای ویژه فورد ساخت برترین نمونه های ماستنگ را بر عهده داشت. برترین نمونه های نسل های چهارم و پنجم ماستنگ با پسوند SVT Cobra R راهی بازار شد که به نحوی یادآور ماستنگ شلبی نیز بود. در این نمونه ها اما کاهش وزن به لطف حذف تجهیزات رفاهی، افزایش قدرت موتور و بهبود هندلینگ در اولویت قرار داشت. با وجود تمامی مشکلاتی که به دو نسل سوم و چهارم ماستنگ وارد است، نمونه SVT این دو نسل به لطف تولید بسیار محدود و مشخصات فنی استثنایی، امروزه یکی از ماستنگ های فراموش شده ای است که قیمت آن در حال صعود است.
پونتیاک ترنزام 25th Anniversary Edition
کلاسیک های آینده، سلحشوران دیروز
پونتیاک برای بزرگداشت بیست و پنجمین سالگرد معرفی مدل فایربرد، تنها 7555 دستگاه را با پیشرانه 3.8 لیتری 6 سیلندر توربو برگرفته از نمونه موجود در بیوایک GNX تولید کرد. علاوه بر مشخصات فنی، ظاهر این نمونه ها نیز دارای تفاوت هایی با ترنزام های عادی داشت. با آن که ارزش این ترانزام ها همانند سایر نمونه های نسل سوم، به شدت کاهش یافت، اما امروزه قیمت آنها به طور قابل توجهی، رو به افزایش است. تعداد کم تولید شاید تنها بهانه برای این نرخ صعودی نباشد، چرا که عدم حضور برند پونتیاک و مدل ترنزام برای سالیان متمادی، به نحوی ارزش این برند را افزایش داده است و امروزه بیشتر محصولات تاریخی پونتیاک قیمتی بیش از رقبای هم رده دارند.
ب ام و M3 E30
کلاسیک های آینده، سلحشوران دیروز
نوشتن در مورد محسنات اولین نسل ب ام و M3 کاری بسیار آسان است. این خودرو واقعا یکی از اساطیر جهان خودروهای آلمانی است که بازار خودروهای اسپرت را به طور اساسی دگرگون کرد. اولین تجربه ب ام و در زمینه ساخت یک سدان کوچک تحت نام M موفقیتی اساسی کسب کرد و توانست پایه و اساس نسل های بعدی این خودرو باشد اما در این میان نکته بسیار مهم دیگری را نیز نباید در مورد خاص بودن این مدل فراموش کرد. کمترین تعداد تولید شده M3 مربوط به همین نسل E30 است و این بدین معنا نیست که تمامی ارزش های معنوی این خودرو در ترکیب با این خاص بودن، ارزش آن را به سرعت افزایش می دهد.
هوندا اینتگرا Type R
کلاسیک های آینده، سلحشوران دیروز
دومین هوندای لیست ما اما متعلق به بالاترین رده محصولات این کمپانی یعنی Type R است. مدت هاست دیگر اینتگرا به عنوان یک کوپه سدان کاربردی در میان محصولات هوندا جایی ندارد. با این حال نسل سوم این خودرو همواره به عنوان یکی از برترین خودروهای دیفرانسیل جلو تاریخ شناخته می شود و در نمونه Type R نیز به لطف استفاده از پیشرانه 1.8 لیتری 200 اسب بخاری، عملکرد خودرو به اوج رسیده بود. شاید برای بسیاری افزایش قیمت های عجیب و رسیدن برخی نمونه های کم کارکرد به ارقامی در حدود 40 هزار دلار عجیب باشد اما معرفی این خودرو به عنوان یکی از برترین تولیدات هوندا در کنار انقراض نام اینتگرا سبب شده تا این نمونه نیز در لیست ما جایی داشته باشد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مدل فرانسوی؛ الگوی مناسب سهام‎داری دولت در خودروسازی

رنو، کارلوس گوسن را در سمت خود ابقا کرد

تولید فصل چهارم گرندتور تایید شد

پذیرش خودرو در شیفت عصر نمایندگی‌های مجاز ایران‌خودرو

روش تشخیص میزان کارکرد واقعی خودروهای دست دوم؛ تلاش برای خواندن دست کلاهبرداران

برابوس 700 4x4² Final Edition معرفی شد؛ شاسی بلندی واقعا همه جا رو از آلمان

24 آذرماه؛ آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی

با خرید 206 صندوق‌دار V8 ایمن برانید

رقابت محصولات قدیمی 206 با هم

رقابت شتاب جیپ گرند چروکی ترک هاوک در برابر تسلا مدل X و مرسدس AMG GLC 63 [تماشا کنید]

روش استعلام میزان بدهی رانندگان در طرح ترافیک تهران

سرمایه‌گذاری سنگین دایملر برای خرید باتری خودروی برقی

کاهش نسبی قیمت خودروهای وارداتی در بازار + جدول

سالانه بیش از یک میلیون نفر در جهان، قربانی تصادف خودرو هستند

سه سناریوی پیشنهادی مرکز پژوهش‌های مجلس برای افزایش قیمت بنزین

امن ترین خودروهای جهان در سال 2018؛ مبارزان زندگی بر اساس ارزیابی Euroncap

انقلاب در تولید خودرو؛ آغاز رسمی استفاده فولکس واگن از فناوری چاپ سه بعدی

آغاز جشن خدمات یلدایی خودروهای ب‌ام‌و و مینی در ایران

شهرخودرو با «کوپا» به شهرآفتاب می‌آید

تولید ام‌جی 360 در آذویکو از سر گرفته شد

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
  • حضور فعال گروه رسانه ای فصل اقتصاد و فصل تجارت در نمایشگاه