ابتکار عمل در پرداخت وام ازدواج بازار

ابتکار عمل در پرداخت وام ازدواج

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - با افزایش مبلغ وام ازدواج از 3 میلیون به 10 میلیون تومان و از طرف دیگر افزایش متقاضیان این وام، مشکلاتی در زمینه تامین منابع به وجود آمد که تیم اقتصادی دولت ناگزیر دست به یک ابتکار عمل زد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر ، بر اساس این طرح و با همکاری بانک‌های دولتی زیرمجموعه وزارت اقتصاد، تعداد افراد در انتظار از حدود 500 هزار نفر در ابتدای شروع طرح ضربتی به تعداد 47,598 نفر در پایان اجرای طرح کاهش یافت و تاکنون به 926 هزار نفر وام پرداخت شده است که از این میزان 520 هزار نفر در 100 روز نخست دولت دوازدهم با اعتباری بالغ بر 5 هزار و 500 میلیارد تومان از تسهیلات ازدواج بهره‌مند شده‌اند.
در راستای حمایت از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک جوانان کشور، وام ازدواج از سال‌های گذشته از سوی نظام بانکی کشور اعطا می‌شد. این اقدام با توجه به کمک به تامین نقدینگی مورد نیاز و معیشت زوجین، در راستای حفظ و استحکام کیان و بنیان خانواده، ایجاد فضای شور و نشاط در جامعه به واسطه تشکیل خانواده و آثار و تبعات مثبت اجتماعی، جلوگیری از فساد و انحراف اخلاقی و اجتماعی، به‌عنوان یک تکلیف اجتماعی و افزایش رضایتمندی مردم کشور به عهده نظام بانکی کشور نهاده شده است.
از سال 1388 به منظور ساماندهی، مدیریت و نظارت بر حسن اجرای عملکرد سیستم بانکی جهت اعطای وام ازدواج به متقاضیان، سامانه اینترنتی قرض‌الحسنه ازدواج راه‌اندازی شد. به‌طوری‌که متقاضیان از طریق ثبت نام در این سامانه در صف بانک‌های عامل قرار گرفته و سایر مراحل اعطای وام را یکی پس از دیگری طی کرده و تسهیلات خود را دریافت می‌کنند.
در آغاز، راه‌اندازی سامانه اینترنتی قرض‌الحسنه ازدواج با ورود 11 بانک دولتی صورت گرفت و طی سالهای اخیر با ترغیب و جلب مشارکت سایر بانک‌ها و موسسات و صندوق‌ها برای پیوستن به سامانه، این تعداد به 32 بانک، موسسه مالی و صندوق در سال 1396 افزایش یافت.
بنابر آمارها دو جهش در پرداخت وام ازدواج در سال های گذشته رخ داده است. جهش اول با راه اندازی سامانه بانک مرکزی رخ داد که تعداد افراد وام گیرنده از 1204 نفر در سال 1387 به 991 هزار 430 نفر رسید. این تعداد در سال 88 به 991 هزار و در سال 89 به 1 میلیون و 200 هزار نفر بالغ شد. بر اساس اطلاعات موجود، تعداد وام گیرندگان در سال 90 به 1 میلیون و 348 هزار نفر رسید که بیشترین وام پرداختی بانک ها از نظر تعداد نفر در تمام سال ها به شمار می‌رود. از این سال به بعد از تعداد تسهیلات اعطایی به تدریج کاسته شد به طوری که در سال 91 به یک میلیون نفر، در سال 92 به 944 هزار ، در سال 93 به 1 میلیون و 290 هزار و در سال 94 به 812 هزار نفر رسید.
در این سال‌ها مبلغ وام ازدواج برای هر نفر 2 تا 3 میلیون تومان بود و به همین دلیل بیشترین رقم پرداخت شده، طی این دوره مربوط به سال‌هایی می‌شود که تعداد بیشتری موفق به اخذ وام شده‌اند. در سال 87 کل مبلغ پرداخت شده برای ازدواج 2 میلیارد و 700 هزار تومان بوده است؛ میزانی که به یکباره در سال 88 به 2 هزار میلیارد بالغ شد.
این موضوع احتمال قوی به دو دلیل رخ داده است: اینکه به دلیل محدودیت تعداد بانک های ارائه دهنده وام، صف‌های انتظار به حدی بود که در طول یکسال تنها به میزان معینی می‌توانست پرداخت شود و دوم اینکه در سال های 88 به بعد تدریجا بزرگترین رده سنی در هرم سنی جمعیت کشور به مرحله ازدواج رسیدند. این افزایش در سال‌های بعدی هم متناسب با افزایش تعداد وام گیرنده‌ها و مبلغ وام افزایش یافت، به‌طوری‌که در سال 90 به میزان 3 هزار و 500 میلیارد تومان و در سال 93 به مبلغ 3 هزار و 900 میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت شده است.
بر اساس آمار رسمی، جهش دوم وام های ازدواج در سال 95 به وقوع پیوست؛ در سال 1395 به موجب مفاد تبصره 29 قانون بودجه، وام ازدواج حدود 3.5 برابر افزایش یافته و از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان رسید و دوره باز پرداخت وام از سه سال به چهارسال (48 ماهه) افزایش یافت. این در حالی بود که نرخ کارمزد این وام ها همچنان 4 درصد در نظر گرفته شد. در این سال نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان به تعداد 1 میلیون و 25 هزار و 236 نفر وام ازدواج پرداخته شد. محاسبات نشان می‌دهد که سال 95 از نظر تعداد وام 26 درصد و از نظر مبلغ 400 درصد رشد داشته است. در سال 94 به میزان 2 هزار 400 میلیارد تومان تسهیلات به 812 هزار نفر پرداخت شده بود.
نمایندگان مجلس در قانون بودجه 95 دولت را موظف کردند «به منظور حمایت از ازدواج جوانان، تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهد.» براساس این مصوبه، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوجین از سه میلیون به ده میلیون تومان با دوره بازپرداخت چهار ساله افزایش یافت.
افزایش مبلغ ازدواج در سال 95 با اینکه برای نماینده های مجلس اهمیت فراونی داشت اما در مقابل از سوی بانکداران مورد اعتراض قرار می گرفت. بانکداران با اینکه از عدم توانایی در تامین این مبالغ سخن می گفتند اما مجلس به دلیل اهمیت اجتماعی و دینی ازدواج نمی توانست از این موضوع کوتاه بیاید. نماینده های موافق استدلال می¬کردند که «طبق آمار بانک مرکزی، 102 هزار میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه موجود است که 36 هزار میلیارد تومان آن پس‌انداز و 62 هزار میلیارد تومان آن نیز جاری است. بنابراین می‌توان از این محل وام ازدواج جوانان را از 3 میلیون به 10 میلیون تومان ارتقا داد.»
با این حال نباید این موضوع را فراموش کرد که مصوبه افزایش وام ازدواج با مشکلاتی مانند کمبود منابع قرض الحسنه بانکها و کثرت تکالیف قرض الحسنه ابلاغی به بانکها، سختگیری برخی از بانکها جهت اخذ ضامن معتبر برای اعطای وام ازدواج، تخصیص وام ازدواج کمتر به متقاضیان استان‌های کم برخوردار و محروم به دلیل عدم وجود منابع قرض‌الحسنه در استانها، مشکلات موجود در تامین ضامن معتبر و بویژه عدم اطلاع متقاضیان از نحوه دریافت تسهیلات از طریق مراجعه به سامانه روبه رو بود.
نهایتا این قبیل مشکلات باعث شد تیم اقتصادی دولت به فکر اجرای طرح ظربتی وام ازدواج در سال 96 بیفتد. «در نهایت در اواسط تیرماه سال جاری، حسب برنامه ریزی به عمل آمده و تصمیمات متخذه و تایید مقامات ذی ربط، مقرر شد به منظور بهره مندی متقاضیان کلیه متقاضیان در صف از تسهیلات موصوف، و کاهش تعداد متقاضیان 500 هزار نفری در صف سامانه، طرح ضربتی اعطای وام ازدواج اجرا شود.»
بر این اساس با اعضای هیات مدیره و مدیران اعتباری 11 بانک تفاهم شد تا با اعطای حداقل تعداد 500 هزار فقره تسهیلات طرح ضربتی اعطای وام ازدواج از مرداد تا شهریور سال 1396 مورد اجرا قرارگیرد. البته به منظور مساعدت به متقاضیانی که نسبت به تکمیل پرونده خویش اقدام نکرده بودند طرح یاد شده تا تاریخ 15 مهر تمدید شد.
با توجه به رسانه‌ای شدن اجرای طرح ضربتی ازدواج در سطح ملی علیرغم اینکه تعداد متقاضیان در اواخر تیرماه تعداد 494.720 نفر بودند، بسیاری از متقاضیان که از دریافت تسهیلات دلسرد شده بودند، نسبت به ثبت نام در هفته اول مردادماه اقدام کرده و صف متقاضیان به بیش از 510 هزار نفر افزایش یافت.
به همین منظور و برای ایجاد تسهیل و تسریع در اجرای طرح ضربتی اعطای وام ازدواج اقداماتی صورت گرفت:
1- با توجه به ضربتی بودن طرح و سرعت بخشیدن به فرایند اجرایی اعطای وام ازدواج، مهلت تکمیل مدارک از سوی متقاضیان از دو ماه به یک ماه کاهش یافت.
2- به منظور تسهیل در اخذ ضامن بویژه در استان های کم برخوردار و محروم ، 8 جایگزین برای اخذ ضمانت ارائه گواهی تعهد کسر اقساط بابت پرداخت وام مذکور تدوین و ابلاغ شد.
3- جهت بالا بردن صحت اطلاعات متقاضیان و جلوگیری از تضییق حقوق مشمولین دریافت وام، سامانه وام ازدواج به سامانه سازمان ثبت اسناد کشور متصل و از این طریق امکان کنترل تاریخ عقد متقاضیان فراهم شد.
نکات قابل توجه استقبال بسیار زیاد آحاد مردم از طرح ضربتی اعطای وام ازدواج بوده به نحوی که در طی 11 هفته اجرای طرح تعداد 173.277 نفر برای اولین بار در سامانه ازدواج ثبت نام کرده‌اند. به‌طوری‌که متوسط روزانه ثبت‌نام کنندگان در سامانه طی انجام طرح 2795 نفر بود، حدود 90 درصد این افراد در 11 بانک تفاهم شده در طرح ضربتی ازدواج ثبت نام کرده اند. در حالیکه میانگین ثبت نام افراد در 4 ماهه اول امسال به طور متوسط 834 نفر بوده است.
علاوه بر این صف متقاضیان تعیین تکلیف نشده از حدود 500 هزار نفر در ابتدای شروع طرح ضربتی به تعداد 47,598 نفر در پایان اجرای طرح کاهش یافت که این تعداد نیز غالبا ثبت نام کنندگان 3 ماهه دوم سال جاری است. این مهم در حالی اتفاق افتاده که در سنوات گذشته (از سال 1388 تا تیر 96) همواره تعداد 500 هزار تا یک میلیون نفر در صف سامانه قرار داشته‌اند. از ابتدای سال 96 تاکنون نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان به تعداد 926 هزار نفر پرداخت شده است.

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

فروشگاه اینترنتی اُکالا، برند محبوب مصرف کنندگان شد

خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/برآوردی از بازار مسکن در ماههای آتی

عوارض کفش تنگ و پاشنه بلند

نکات طلایی برای تدریس به دانش آموزان در تابستان

استراتژی اسنپ تریپ برای مقرون‌ به‌صرفه‌کردن سفر به مشهد مقدس

گلورین، بازار صنایع دستی را متحول می‌کند

شاتل موبایل مکالمه، پیامک و اینترنت رایگان 3ماهه اعطا می‌کند

سفرهای خارجی ولی ارزان!

دمنوش‌ها، عضو ثابت سفره غذایی خانواده‌ها

فدک الگویی برای سفر با قطار

ارزآوری 29 میلیون دلاری صادرات ماست به آمریکا و 8 کشور جهان

«ناوگان تاکسیرانی اختصاصی» را «احتکار خودرو» خواندن ،اخلاقی نیست!

با 50 میلیون تومان کجا سرمایه‌گذاری کنم؟

زیر و بم‌های فرآیند جذب و کنترل عملکرد رانندگان در اسنپ

قیمت مرغ پر کشید/ نرخ در آستانه 9 هزار تومان

آخرین قیمت خودرو های داخلی

چالش‌های تولید نرم افزار در کلاس جهانی

برداشت وجه بدون کارت توسط شخص دوم از خودپردازهای بانک پاسارگاد

چگونه یک سرویس وی او دی شبکه نمایش خانگی را زنده می‌کند

عرضه روغن موتور با بالاترین سطح کیفی به بازار از سوی ایرانول

گرفتاری دو هوادار تیم ملی ایران در آسانسور هتلی در روسیه

بازدید شهردار از بزرگترین مرکز استقرار استارتاپ‌ها در خاورمیانه

بهترین مقصدهای گردشگری تابستانی

مفتاح رهنورد هم شریک اروپایی‌ها شد

راه‌کارهایی برای مواجهه با کنسل شدن پرواز

اسنپ به کرمانشاه، سنندج، خرمشهر و آبادان رسید

لوله گستر گلپایگان؛ تولیدکننده لوله و اتصالات پلیمری

مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه استعفا داد

آخرین قیمت خودروهای داخلی

تیرو تخفیف، فروش ویژه تابستانی بامیلو

بانک صادرات ایران گام‌های محکمی در کنترل ریسک منابع برداشته است

دلایل گرانی میوه در بازار/سرمازدگی، عرضه را کاهش داد

به جای سنگ اندازی حمایت کنید

نرخ اضطراری بنزین؛ اهرمی برای ترغیب مردم به استفاده از کارت سوخت

بانک پاسارگاد به کانون بانک‌های ایرانی در اروپا پیوست

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • تامین اجتماعی
  • کرمان موتور
  • ایرانسل
  • بیمه البرز
  • سامسونگ
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان